مشاوره

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 13972 عددبا سلام جهت صادرات زعفران و کشمش و آلو خشک لطف میکنید بفرمایید چه مدارک و گواهی و استاندارد هایی و به طور کلی چه چیز هایی نیاز داریم ؟
پاسخ:
با سلام؛ صادرات زعفران مستلزم اخذ مجوزهایی از قبیل گواهی استاندارد اجباری صادرات (فهرست این اقلام در فایل پیوست درج شده است)، گواهی بهداشت دامی نباتات، ارائه کارت بازرگانی و معرفی‏ نامه یا وکالتنامه‏ ی اظهارکننده زعفران به گمرک می‏ باشد. از جمله اقدامات دیگر بعد از دریافت تمام مجوزهای لازم و گذراندن تمام مراحل ذکر شده، می‏ توان به ثبت محصول در گمرک جمهوری اسلامی ایران و تکمیل فرم‏ های مربوط به اظهارنامه صادراتی اشاره کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‏ توانید با منابع معرفی شده ارتباط برقرار نمایید:
اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان به آدرس اینترنتی: http://iransaffronunion.com/
اتحادیه صادركنندگان گیاهان دارویی و فراورده های غذایی ایران به آدرس اینترنتی: http://www.uiem.org/ و شماره تماس : 02122275260

همچنین در بخش مشاوره آمار و اطلاعات اقتصادی و تجاری اتاق تهران به آدرس http://tccim.ir/consultation.aspx?p=1&ctype=11 ، با درج لغت "زعفران" در بخش جست و جو می‏توانید از اطلاعات ارائه شده در زمینه صادرات زعفران بهره برداری نمایید.

صادرات انواع خشکبار مانند کشمش و برگه زردآلو نیز برای صادرات نیاز به اخذ یک یا چند استاندارد اجباری دارند (فهرست این اقلام در فایل پیوست درج شده است). ضمناً، این گروه از محصولات جز کالاهای کشاورزی محسوب می‏ شوند، لذا حتی با وجود داشتن مشخصات فنی موردتوافق بین خریدار و فروشنده هم، مشمول مقررات دریافت استاندارد اجباری از سوی سازمان ملی استاندارد می‏ شوند. همچنین گواهی‌های امنیت غذا نیز برای خشکبار صادراتی باید تهیه شود. رایج‌ترین گواهی‌ها عبارت‌اند از: BRC/FSSC22000/ IFS. لازم به ذکر است درصورتی‌که خشکبار ارگانیک باشد حتماً باید گواهی IFOAM را برای محصولات اخذ کرد. پیشنهاد می‏ شود برای کسب اطلاعات بیشتر با منابع زیر ارتباط برقرار نمایید:

اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران به آدرس اینترنتی: http://www.irandriedfruits.ir/
دبیر میز کالایی خشکبار (خانم سودابه خالدیان) در سازمان توسعه تجارت ایران به شماره تماس: 0212266443

همچنین شما می ‏توانید با مراجعه به سایت سازمان توسعه تجارت ایران و بخش مربوط به راهنمای کالا و خدمات تجاری به آدرس https://tpo.ir/products اطلاعاتی را در رابطه با شاخص ‏های کلی محصولات موردنظر خود مانند کد تعرفه مربوطه، استانداردهای رایج داخلی و بین‏ المللی، شاخص ‏های تجاری جهانی، کشورهای عمده صادرکننده و واردکننده، شرکای تجاری ایران، فرصت‏ ها و تهدیدات صادرات کالای مربوطه، پیشنهادات و راهکارهای توسعه صادرات کالا و منابع اطلاعات تجاری دریافت کنید.

ثبت پرسش جدیدارسال پیام