مشاوره

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 13960 عددبا سلام و عرض ادب برای ارسال قانونی دارو به عراق، چه مجوزاتی از سمت گمرک عراق و گمرک ایران مورد نیاز است؟ و سوال بعد: برای اینکه کارهای ترخیص کالایم را خودم انجام بدهم چه اطلاعاتی باید به دست بیاورم؟ یعنی این اطلاعات را چگونه و از کجا جمع‌آوری کنم؟ متشکرم
پاسخ:
با سلام؛ در خصوص قسمت اول سوال خود، صادرات دارو از هر نوعی مستلزم کسب مجوز از سازمان غذا و دارو کشور است که برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با اداره کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو که اطلاعات تماس آن در آدرس https://tccim.ir/?addr=aiob17 موجود است، تماس حاصل فرمایید. شایان ذکر است که صادرات دارو تنها در حالتی مجاز است که کالاها، تولید داخل کشور باشند و اقدام به صادرات داروهای تولیدی خارج از کشور در صورتی که تسویه ارزی صورت گرفته باشد امکان پذیر است. در خصوص اطلاع از قوانین و مقررات مربوط به واردات دارو در کشور عراق می توانید با رایزن بازرگانی ایران مستقر در عراق (آقای عبدالامیر ربیهاوی) به شماره 009647700055151 و یا اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق به شماره 88381329 تماس حاصل فرمایید.

به طور کلی داروها در فصل 30 کتاب مقررات صادرات و واردات طبقه بندی می شوند که از ابتدای سال 1401 تا 10 دی همین سال، حدود 269 تن از انواع داروها به ارزش 5.1 میلیون دلار به کشور عراق صادر شده که «رادیو دارو» با کد تعرفه 30049011 با سهم حدود 37 درصدی، عمده قلم صادراتی ایران به کشور عراق طی بازه مورد بررسی بوده است.

اطلاعات مربوط به ترخیص کالا به طور کامل در کتاب قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن موجود است؛ با این حال برای ترخیص کالا با فرض اینکه کالا تحویل گمرک شده باشد، در ابتدا لازم است کارت بازرگانی داشته باشید. پس از آن می بایست برای ثبت مشخصات خود به گمرکات اجرایی استان خود مراجعه نموده و پس از ثبت اطلاعات و دریافت کد EPL اقدام به پر کردن فرم اظهارنامه نمایید. این فرم شامل 54 قسمت بوده که کلیه قسمت های آن ملزم به پر شدن است. در حال حاضر پر کردن فرم اظهار نامه به صورت اینترنتی و در سامانه امور گمرکی کشور امکان پذیر است. از آنجایی که محاسبه ارزش کالای وارد شده دشوار است، پیشنهاد می شود برای ترخیص کالای خود از نمایندگان مشخصی که از گمرک کارت کارگزاری گمرکی دریافت کرده اند استفاده نمایید، زیرا این افراد دوره های مربوط به ترخیص کالا را در گمرک گذرانده اند. برای انجام این کار هم تنها لازم است در یکی از دفاتر اسناد رسمی کشور به شخص مورد نظر وکالت دهید.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام