مشاوره

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 13953 عددسلام خداقوت اطلاعاتی درخصوص کد کالا، نرخ تعرفه، میزان واردات ماهی و میگو کشور آلمان یا اتریش و همچنین قیمتی که میتوانیم به این کشورها صادر کنیم، دارید؟ با تشکر از زحمات حضرتعالی
پاسخ:
با سلام؛ سوال شما به صورت کلی بیان شده است. انواع ماهی زیر مجموعه کدهای تعرفه چهار رقمی 0301 تا 0305 طبقه بندی می شوند و انواع میگو نیز زیر مجموعه کد 0306 (قشرداران، حتی پوست کنده، زنده، تازه، سرد، منجمد، خشک شده، نمک زده یا در آب نمک؛ قشرداران حتی پوست کنده دودی شده، پخته شده قبل یا در خلال فرآیند دودی شدن؛ قشرداران، با پوست، پخته شده به صورت بخارپز و یا آبپز، حتی سرد شده، منجمد، خشک، نمک سود شده یا در آب) قرار می گیرند. در ابتدا لازم است با مراجعه به آخرین کتاب مقررات صادرات و واردات به آدرس hscodeing.ir کد تعرفه محصولات مورد نظر خود را مشخص نمایید تا اطلاعات دقیق در اختیارتان قرار بگیرد. پس از مشخص شدن کد تعرفه، از آنجایی که گمرک آمارهای سالیانه و ماهیانه صادرات و واردات کلیه کالاها را به تفکیک کدهای تعرفه هشت رقمی منتشر می کند، برای دسترسی به آنها می توانید به بخش آمار سایت گمرک به آدرس https://tccim.ir/?addr=rgi058 مراجعه فرمایید. با این وجود، مطابق آمارهای منتشر شده مرکز بین‌المللی تجارت، در سال 2021 کشورهای آلمان و اتریش به ترتیب حدود 3.5 میلیارد دلار و 317 میلیون دلار از کدهای تعرفه 4 رقمی 0301 تا 0305 را وارد کرده اند. برای دسترسی به جزئیات واردات این کشورها در کدهای تعرفه مذکور، می توانید به آدرس trademap.org مراجعه نمایید. شایان ذکر است از ابتدای سال 1401 تا دی ماه همین سال، هیچگونه صادراتی از مبدا ایران به کشورهای آلمان و اتریش در کدهای تعرفه مربوط به انواع ماهی صورت نگرفته است.

برای دسترسی به تعرفه های ورودی کشورهای مورد نظر خود می توانید به سایت https://www.macmap.org/ مراجعه نموده و پس از انتخاب کشورهای مبدا و مقصد و کد تعرفه 6 رقمی، به تعرفه ورودی آن کشور در کالای مد نظر خود دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال طبق آمارهای منتشر شده مرکز بین‌المللی تجارت در سال 2022، تعرفه ورودی برای کدهای 4 رقمی 0301 تا 0305 از 0 درصد تا 23 درصد، متناسب با نوع کالای مورد نظر متغیراست. البته پیشنهاد می شود نرخ حقوق ورودی استخراج شده از این منبع را با کتاب مقررات صادرات و واردات کشور مقصد انطباق دهید.

ضمناً، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 ، اتاق های مشترک بازرگانی ایران با کشور مقصد و یا اتحادیه تولید و تجارت آبزیان با شماره 22067160-021 تماس حاصل فرمایید.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام