مشاوره

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 14070 عددبا سلام و احترام ۱_آمار صادرات پسته در سه ماه اخیر به چه صورت هست؟ ۲_صادرات پسته به کانادا دارای چه الزاماتی از نظر بهداشتی می باشد؟ سپاسگزارم
پاسخ:
با سلام، در پاسخ به سوال اول شما: پسته تحت کدهای تعرفه 08025100(پسته ها با پوست تازه یا خشک) و 08025200 (پسته ها بدون پوست تازه یا خشک) در کتاب مقررات صادرات و واردات طبقه بندی می شوند. طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی گمرک، طی سال ۱۴۰۱ حدود 56.2 هزار تن از مجموع این دو کد تعرفه به ارزش 404.7 میلیون دلار صادر شده است. کشورهای هند با سهم 16.2 درصد و روسیه با 11.4 درصد از ارزش کل صادرات پسته عمده مقاصد صادراتی بوده ‏اند. طی این بازه زمانی صادرات ایران به کانادا 2.3 میلیون دلار بوده است که تنها ۰.۶ درصد از ارزش صادرات پسته ایران را تشکیل می دهد. شایان ذکر است که آمار و اطلاعات صادرات و واردات برای سال ۱۴۰۲ هنوز منتشر نشده است.

در پاسخ به سوال دوم شما: با استناد به بخش راهنمای کالا و خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس: https://tccim.ir/?addr=5hl355 استانداردهای ISO 22000، HACCP و استاندارد اجباری برای صادرات از جمله استانداردهای رایج داخلی و استنانداردهای BRC, FSSC22000, IFC, HALAL WORLD از جمله استنانداردهای رایج بین المللی برای محصول مزبور است. همچنین گواهی‌های امنیت غذا نیز برای خشکبار صادراتی باید تهیه شود. رایج‌ترین این گواهی‌ها عبارت‌اند از BRC/FSSC22000/ IFS . پشنهاد می ‏شود برای دریافت آخرین اطلاعات درخصوص الزامات صادرات محصول مورد نظر خود با انجمن پسته ایران به آدرس اینترنتی: https://iranpistachio.org/fa/ ، یا با دفتر ارتباطات وزارت جهاد کشاوری به شماره 64581-021 و اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران به آدرس اینترنتی: http://www.irandriedfruits.ir/ ارتباط برقرار نمایید. همچنین برای کسب اطلاع در خصوص نحوه صادرات کالا از ایران به کانادا می توانید از خدمات اتاق مشترک بازرگانی ایران و کانادا با مشخصات زیر استفاده فرمایید:
https://iran-canada.biz/  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام