مشاوره

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 13888 عددسلام و عرض ادب،خدا قوت. بنده قصد دارم به عنوان شرکت مدیریت صادرات فعالیت کنم،روی محصول خاصی تعصب ندارم و میخوام روی محصولی کار کنم که از نظر آماری ظرفیت بهتری داشته باشه،هم خود محصول،هم کشورمون. با توجه به توانایی هایم به این چهار نوع محصول رسیدم و حالا میخوام یکی از اینها رو انتخاب کنم،ممنون میشم از نظر آماری کمکم کنید که بتونم بهتر تصمیم بگیرم. 1-صنعت شیشه و بلور 2-صنعت سیم و کابل 3-الیاف پلی استر 3-فیلترهای هوا(برای بیمارستانها،فضاهای صنعتی و خودروها)
پاسخ:
با سلام؛ سوال شما به صورت کلی مطرح شده و منظور شما از ظرفیت مشخص نشده است. اما به طور کلی؛ منابع زیر جهت بررسی صنایع نامبرده پیشنهاد می شود:

وزارت صنعت و معدن در آخرین گزارش های عملکرد خود (که به صورت سالانه و ماهانه منتشر می شوند) آمار تولید برخی از محصولات منتخب صنعتی، معدنی و شیمیایی را منتشر می کند که می توانید برای استخراج سوابق تولید محصولات منتخب مورد بهره برداری قرار دهید. به ‏عنوان نمونه در سال 1400، حدود 209.3 هزارتن الیاف پلی ‏استر تولید شده که نسبت به سال 1399 با 4.4 درصد رشد همراه بوده است. برای دسترسی به چنین اطلاعاتی، می توانید به پورتال وزارت صنعت، معدن و تجارت، به نشانی www.mimt.gov.ir، بخش اطلاعات و آمار- گزارش سالانه یا ماهانه- مراجعه کنید.

در زمینه تجارت نیز، برای دریافت اطلاعات دقیق صادرات، باید کد تعرفه محصول مورد نظر خود را مشخص کنید. به عنوان نمونه؛ بر اساس بررسی مقدماتی، به نظر می رسد الیاف پلی استر تحت کد تعرفه هشت رقمی 55032000 (الیاف سنتتیک غیر یکسره، ازپلی استر، حلاجی نشده،شانه نزده یا برای نخ ریسی عمل آوری نشده باشند) طبقه‏ بندی می ‏شود. این محصول از ابتدای فروردین تا 10 دی 1401، بر مبنای آمارهای گمرک، حدود 47.1 هزارتن، به ارزش 39.6 میلیون دلار صادر شده است. سیم و کابل به‏ طور کلی تحت کد تعرفه چهاررقمی 8544 (سیم عایق شده ( از جمله سیم لعاب زده یا آنودیزه)، کابل (از جمله کابل هم محور«Co-axial»)، و سایر هادی های و شامل طیف وسیعی از این نوع محصولات می شوند. بر اساس آمارهای گمرک از ابتدای فروردین تا 10 دی 1401، حدود 35.6 هزارتن از کد تعرفه چهاررقمی مذکور به ارزش 121.5 میلیون دلار صادر شده است. شیشه و مصنوعات شیشه ‏ای تحت کد تعرفه 700800 طبقه ‏بندی می ‏شود که محصولات متنوعی را دربرمی‏ گیرد. بر اساس آمارهای گمرک از ابتدای فروردین تا 10 دی 1401 حدود 1.6 هزارتن از کد تعرفه شش رقمی مزبور به ارزش 800.8 هزار دلار صادر شده است. فیلترهای هوا طی بررسی مقدماتی تحت کد تعرفه 84213100 (صافی‏ های هوای ورودی برای موتورهای درون ‏سوز) قرار می‏ گیرد. از ابتدای فروردین تا 10 دی 1401، حدود 3.8 تن از این کد تعرفه به ارزش 15 هزار دلار صادر شده است. برای کسب اطلاعات در زمینه آمارهای تجاری سایر محصولات می توانید به آدرس https://tccim.ir/?addr=4qtx20 مراجعه نمایید.

در نهایت، پیشنهاد می ‏شود به‏ منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فعالیت های شرکت های مدیریت صادرات، از شرکت های مشابه که مورد تایید سازمان توسعه تجارت هستند و فهرست آن ها در پورتال سازمان توسعه تجارت به آدرس https://tccim.ir/?addr=5evc30 درج شده، راهنمایی کسب نمایید. 
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام