مشاوره

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 13948 عدد



سلام. آیا صادرات کالاهای وارداتی(تولید چین) ممنوع است؟ هر کالایی یا استثناء هم دارد؟ متشکرم
پاسخ:
با سلام؛ برای واردت کالاهای خارجی به ایران و صادرات مجدد آنها (drawback) طبق ماده 66 امور گمرکی، در صورتی که جزو کالاهای ممنوعه نباشند، ممانعتی وجود ندارد. البته که این امر تحت شرایط خاصی و درصورت رعایت کلیه مقررات مربوط به آن کالا امکانپذیر است. برای مثال در صورتی که برای واردات کالای مورد نظر به ایران از ارز دولتی استفاده شده باشد، صادرکننده موظف است برای صادرات آن در ابتدا ارز گرفته شده از دولت را تسویه کند. با این وجود برای کسب اطلاع در خصوص قوانین و مقررات مربوط به صادرات محصولات مورد نظر خود می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 و سازمان توسعه تجارت به شماره 02121919 و یا انجمن مربوط به کالای مورد نظر خود تماس حاصل فرمایید. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر نیز می توانید با رایزن بازرگانی ج.ا.ا مستقر در چین که اطلاعات تماس آن در سایت سازمان توسعه تجارت به آدرس https://tccim.ir/?addr=6wcl17 قرار گرفته است، ارتباط برقرار نمایید و یا از خدمات اتاق مشترک ایران و چین به شماره 88346700-021 و آدرس وب سایت https://iccci.ir/ بهره برداری کنید.
شایان ذکر است به طور کلی قوانین مرتبط با کالاهای drawback مشمول ماده‏ های 66 تا 70 قوانین امور گمرکی می شود و صادرکننده پس از دریافت مجوز صادرات می تواند حقوق و عوارض ورودی را پس بگیرد.
 
 

ثبت پرسش جدید



ارسال پیام