مشاوره

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 14079 عددبا سلام با توجه به اینکه چین قسمت عمده لباس کشورهای حوزه خلیج فارس را تامین می کند،ممکن است در مورد نحوه رقابت با چین و صادرات لباس به کشورهای حوزه خلیج فارس راهنمایی کنید؟ کدوم کشور شرایط بهتری دارد؟ و اینکه لطففا در مورد کارت بازرگانی موردی یا یکبار مصرف لطفا راهنمایی فرمائید؟ با تشکر
پاسخ:
با سلام؛ قسمت اول سوال شما بسیار کلی مطرح شده است. انواع پوشاک به طور کلی تحت فصول 61 (لباس و متفرعات لباس، کشباف یا قلاب باف) و 62 (لباس و متفرعات لباس، غیرکشباف یا غیرقلاب باف) کتاب مقررات صادرات و واردات قرار می‏ گیرد.
بر اساس آمار گمرک طی ۱۱ ماهه ۱۴۰۱، حدود ۱.۴ هزار تن پوشاک به ارزش ۸.۸ میلیون دلار به کشور عراق، حدود ۲۰ تن پوشاک به ارزش 212 هزار دلار به امارات متحده عربی، حدود ۳ تن از محصول مزبور به ارزش 15 هزار دلار به عمان، حدود ۱۰۰ کیلوگرم پوشاک به ارزش هزار دلار به بحرین و حدود ۸۲ کیلوگرم از این محصول به ارزش 820 دلار به کویت صادر شده است. طی بررسی های مقدماتی به نظر می رسد که در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس، سهم عمده ای از صادرات پوشاک ایران به کشورهای عراق و امارات متحده عربی بوده است.
طبق داده ‏های مرکز تجارت بین ‏المللی، در سال 2022 از دو فصل مذکور حدود 6.4 میلیارد دلار توسط چین به کشورهای حوزه خلیج فارس (امارات متحده عربی، عربستان سعودی، عراق، کویت، قطر و بحرین) صادر شده است. امارات متحده عربی و عربستان سعودی به ترتیب با سهم 41 درصد و 38 درصد، عمده مقصد صادرات البسه توسط چین در میان کشورهای حوزه خلیج فارس بوده ‏اند. اگرچه سوال کلی طرح شده است، اما در ادامه برخی منابع اطلاعاتی جهت بهره برداری ارائه می شود.
برای جست و جوی شرکای بالقوه تجاری می توانید از شبکه تجاری کومپاس به آدرس https://ir.kompass.com/ استفاده کنید. برای اعتبارسنجی این شرکت ها می توانید از طریق خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران استفاده کنید. توضیحات تکمیلی در این خصوص در آدرس https://egfi.ir/page-newmain/fa/0/form/pId123ارائه شده است.
چنانچه در زمینه محصول یا کشور مشخصی نیازمند دریافت خدمات از شرکت های بازرگانی هستید، پیشنهاد می شود از خدمات شرکت های مدیریت صادرات مورد تایید سازمان توسعه تجارت ایران که فهرست آنها در آدرس https://tccim.ir/?addr=dvqe33 موجود است بهره برداری نمایید.
برای کسب اطلاع در خصوص قوانین و مقررات مربوط به کشور هدف (مقصد صادراتی) می توانید با اتاق های مشترک بازرگانی ایران و آن کشور که اطلاعات آنها در سایتhttps://tccim.ir/?addr=u6ez35 بوده، تماس حاصل نمایید.
در سایت سازمان توسعه تجارت اطلاعات تماس رایزنان بازرگانی ج.ا.ایران مستقر در کشورهای هدف قرار گرفته است که برای دسترسی به آنها می توانید به آدرس https://tccim.ir/?addr=6wcl17 مراجعه فرمایید.
به منظور کسب اطلاعات بیشتر درخصوص صادرات محصول مورد نظر خود می توانید با اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران به شماره تماس ۸۸۹۲۱۴۹۳-۰۲۱ ارتباط برقرار نمایید.
در پاسخ به قسمت دوم سوال شما، چگونگی دریافت کارت بازرگانی در قسمت صدور و تمدید کارت بازرگانی و صدور و تمدید عضویت اتاق آدرس https://tccim.ir/page?pageid=98 در دسترس است. همچنین، شما می توانید سوال مربوط به بخش کارت بازرگانی را به طور مشخص در قسمت خدمات مشاوره اتاق، بخش مشاوره عضویت و کارت بازرگانی به آدرس https://tccim.ir/?addr=6r7t18 درج نمایید.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام