مشاوره امور مالیاتی

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 1688 عدد



با سلام من بازنشسته می باشم که بعد از آن به عنوان مشاور در یک شرکت خصوصی کار می کنم . از حقوق اینجانبمعادل 10 درصد مالیات تکلیفی موضوع ماده 104 ق.م.م کسر می گردد . لطفا اعلام نمائید که آیا این 10 درصد صحیح می باشد ؟
پاسخ:
پاسخ مالیات مکسوره بر اساس ماده 86 قانون مصوب 1394 کسر می گرددو صحیح است  
 

با سلام در هنگام ثبت اعتراض به برگ تشخیص مالیات ، نماینده اتاق بازرگانی را به عنوان نماینده بند 3 موضوع ماده 244 انتخاب کرده ام ، چگونه میتوانم مطمن شوم که شخصی که رای را امضا نموده است نماینده اتاق بازرگانی می باشدو
پاسخ:
لطفا با متن رای خود به واحد امور مالیاتی تهران واقع در خیابان مطهری ، بین میرزای شیرازی و قائم مقام ، پلاک 275 طبقه 4 مراجعه فرمایید  
 

سلام فروشگاه آنلاین دارم. جزء مشاغل انفرادی گروه سوم. کارت بازرگانی هم دارم. برای فروشگاه پرونده مالیاتی دارم و فروشگاه جزء مشاغل مکان محور است. از آنجا که داشتن کارت بازرگانی یک فعالیت مجوز محور است، باید برای آن اظهارنامه جداگانه ارسال کنم ولی به دلیل این که مکان فروشگاه و آدرس آقامتگاه قانونی آن با کارت بازرگانی یکی است و اداره مالیات اجازه ارسال دو اظهارنامه برای یک مکان (پیش ثبت نام ) را نمی دهد. 1. چگونه باید برای کارت بازرگانی اظهار نامه ارسال کنم؟ 2. آیا یک اظهارنامه (همان اظهارنامه فروشگاه) برای هر دو فعالیت کافی است؟ 3. به توجه به این که فروشگاه جزء گروه سوم و انفرادی است و اظهارنامه کارت بازرگانی جزء گروه اول است (نیاز به دفاتر تجاری و ثبت اسناد مالی) ارسال یک اظهار نامه آن هم از نوع گروه سوم انفرادی مشکل مالیاتی از نظر مالیاتی برای کارت بازرگانی ایجاد نمی کند؟ دو متن زیر از سایت اداره مالیات بخش پربازدید ترین سوالات آورده شده است متن 1 مودیان حقیقی که دارای چند ثبت نام انفرادی در یک مکان می باشند، به منظور یکی نمودن ثبت نام های خود چه اقدامی می بایست انجام دهند؟ مودیان حقیقی که دارای چند ثبت نام انفرادی در یک مکان می باشند باید به اداره مالیاتی مراجعه نموده و ثبت نام های اضافی خود را حذف نمایند در غیر این صورت امکان ارسال اظهارنامه و حتی ویرایش ثبت نام های خود را نخواهند داشت متن 2 برای تغییر آدرس اقامتگاه قانونی در ثبت نام (مکان محور و مجوز محور)، چه اقدامی باید انجام دهم؟ با توجه به اینکه صاحبان مشاغل مکلف به ثبت نام، می بایست برای هر واحد شغلی یا برای هر محل، جداگانه در نظام مالیاتی ثبت­ نام نمایند لذا تغییر در شماره پستی و آدرس در پرونده الکترونیک برای ثبت نام های مکان محور جایز نبوده و لازم است مودی یک ثبت نام جدید با اطلاعات نشانی صحیح انجام دهد. در خصوص مودیان حقوقی امکان تغییر ادرس پستی وجود دارد. نکته: مودیانی که بر اساس آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (3) ماده 169 قانون مالیات های مستقیم فعالیت آن ها مکان محور نمی باشد در صورت تغییر آدرس می بایست به اداره امور مالیاتی مربوطه جهت ویرایش آدرس ثبت نام الکترونیک مراجعه نمایند و نیاز به ثبت نام جدید برای این گروه از مودیان نمی باشد.فهرست عناوین شغلی که فعالیت آن ها مجوز محور است، با توجه به اهمیت و فراوانی شاغلین به شرح ذیل می باشد. پزشکان (تمامی صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیرا پزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز ان ها توسط وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام پزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر شده است.) وکلای دادگستری مهندسان ناظر کارشناسان رسمی دادگستری بازرگانان (دارندگان کارت بازرگانی) حسابداران رسمی
پاسخ:
با توجه به واحد بودن شخصیت حقیقی شما لطفا برای تمام فعالیت های خود اظهارنامه واحد تسلیم نمایید  
 

با درود بر جناب دارابی ، طی تماس تلفنی دو هفته پیش با جنابعالی در خصوص اینکه بدون اطلاع شرکت و همچنین بدون امضاء فرمهای مربوط به بیمه ، شرکت بیمه ملک مسکونی را بنام شرکت بعنوان بیمه گذار بیمه نموده بود و این اتفاق از سال 93 تا سال 98 ادامه داشته و اداره دارایی بر همین اساس برای شرکت جریمه مالیاتی و مالیات تشخیص داده(از سال 93 تا 98) و البته برگ تشخیص یا قطعی را ابلاغ قانونی یا واقعی نکرده است که از منظر عدم ابلاغ فرمودید به جایی نخواهیم رسید و راهنمایی فرمودید که مراجعه کنیم به بیمه و در آنجا شرکت بیمه فاکتورها و صورت معاملات فصلی خود را اصلاح کند ، که مراجعه شد و نماینده شرکت بیمه که چنین کاری انجام داده با مجموعه مدیریتی صحبت کرده و پذیرفته اند که نام بیمه گذار را از شرکت به شخص تغییر بدهند و صورت معاملات فصلی شان را اصلاح کنند و از ما خواسته اند که طی نامه ای این درخواست را از بیمه ، مکتوب کنیم لطفا راهنمایی بفرمایید که در درخواست خود به بیمه چه مطلبی عنوان شود و آیا بعد از اصلاح موارد ، بیمه باید به دارایی هم نامه بزند یا خیر ؟
پاسخ:
متوجه پرسش شما نشدیم ، با شما تماس حاصل خواهد شد .  
 

با سلام بنده جهت ثبت لوگو لاتین اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده ام و هیچ گونه فعالیت تجاری با کارت انجام نداده ام آیا باید نسبت به پلمپ دفاتر و اظهارنامه مالیات سال1401 اقدامی انجام دهم ممنون
پاسخ:
دارنده گان کارت بازرگانی به موجب قانون مکلف به پلمپ دفاتر و انجام تکالیف قانونی از جمله ارائه اظهار نامه در موعد مقرر هستند  
 

با سلام و عرض ادب یکی از فعالین اقتصادی که ترخیص کار در مرز می باشد بارنامه های صادراتی تجار جهت ترخیص کالا بنام ترخیص کار صادر میشود در حالیکه ترخیص کار هیچگونه سهمی در تجارت ندارد فقط بارنامه بنام ایشان صادر که مراحل ترخیص را پیگیری نماید اما سازمان امور مالیاتی مالیات را از ترخیص کار ( که بارنامه بنام ایشان ثبت شده ) مطالبه مینماید . لطفا در این خصوص بنده را ارشاد فرمائید .
پاسخ:
در صورتی که قرارداد حق العملکاری با محتوای دقیق با وارد کننده اصلی منعقد کرده باشید ، مالیات باید از صاحب اصلی کالا اخذ شود  
 

با سلام برای شرکت پارین سال 93 و 94 و96و97 بر اثر اعلام فاکتور هزینه بیمه توسط شرکت بیمه که ملکی را بنام شرکت پارین و بدون امضاء یا موافقت شرکت بیمه نموده است و شرکت هیچ امضاء یا وکالتی به شرکت بیمه دراین خصوص نداده ، اداره دارایی هم بدون ابلاغ قانونی یا واقعی به شرکت برای شرکت جریمه و مالیات در این سالها لحاظ کرده است و در این سالها ابلاغ الکترونیکی هنوز برقرار نشده و برگ تشخیص یا قطعی مالیاتها به شرکت ابلاغ نشده و قطعی شده اند آیا هنوز امکان اعتراض و هر اقدامی وجود دارد ؟
پاسخ:
پرسش واضح نیست با شما تماس حاصل خواهد شد  
 

با سلام و ادب احتراما اینجانب یک باب مغازه در سال ۱۳۹۷ خریداری نمودم و اقدامات لازم در سیستم های مالیاتی از جمله سامانه صنیم را انجام دادم و حکم قطعی مالیات در سال ۱۳۹۷ را دریافت نمودم در سال ۱۳۹۸ مغازه را اجاره دادم و هم موجر و هم مستاجر قبض های صادره مالیات را پرداخت و تسویه نمودیم در سال ۱۳۹۹ نیز برگ تشخیص مالیات صادر و بدهی را پرداخت نمودم ولی احکام قطعی سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ را هنوز دریافت ننمودم و ممیز می گوید سیستم هایشان اشکال دارد و من را به ادارات مختلف هدایت می کند آیا اتاق بازرگانی می تواند کمک کند احکام این ۲ سال را بگیرم؟ لطفا راهنمائی فرمائید چه کاری می توانم انجام دهم فکر می کنم ممیز از اطلاعات کافی برخوردار نمی باشد با تشکر و احترام
پاسخ:
توصیه : برای پسگیری صدور برگ قطعی به مذاجعه اکتفا نکرده و با اداره امور مالیاتی محل مکاتبه کنید  
 

سلام ما یک شرکت بازرگانی هستیم خودمان وارداتمان را اغلب به مصرف کننده نهایی می فروشیم، سالهاست که عمده فروش ما در یک مغازه ای که سرقفلی آن را با موافقت مالک اجاره کرده ایم می فروشیم و مبالغ فروش از طریق پوز به حساب شرکت واریز می شود و بر اساس آم مالیات می پردازیم. از آنجایی که قرارداد اجاره با صاحب سرقفلی مجاز نیست، صاحب سرقفلی هم مشمول مالیات مشاغل می شود. آیا راهکاری جهت اظهار این مغازه به عنوان شعبه شرکت بدون داشتن قرار داد رسمی وجود دارد؟
پاسخ:
خیر  
 

سلام . شرکت پارس فاروس هستم . شرکت ما تازه تاسیس شده و تاکنون هیچ فعالیتی نداشته است . طی این مدت دوبار اظهار نامه مالیاتی برای ما اعلام شده. یکبار انجام دادیم و یکبار خیر. آیا در آینده برای ما مشکلی ایجاد خواهد شد یا خیر؟
پاسخ:
در صورتی که به واقع فعالیتی نداشته باشید خیر  
 

ثبت پرسش جدید



ارسال پیام