مشاوره آمار، اطلاعات اقتصادی و تجاری

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 1229 عدددرود، من بعنوان بروکر آزاد مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی نیاز دارم تا آمار دقیقی از میزان تولید، مصرف داخل،میزان صادرات و قیمت میانگبن محصولات زیر داشته باشم: مشتقات نفتی: بنزین، گازوییل، سوخت جت، نفت کوره محصولات کشاورزی: کودهای شیمیایی مثل گرانول و پریل اوره، اوره، آمونیاک، آفت کشها محصولات پلیمری: پلی اتیلن،پلی پروپیلن،پلی استایرن،PVC،ABS با تشکر
پاسخ:
با سلام؛ با توجه به اینکه میزان تولید و مصرف هر محصول توسط مراجع رسمی منتشر نمی شود، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصول موردنظر خود با اتحادیه های مرتبط هر محصول به عنوان مثال برای مشتقات نفتی با صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران به شماره 88511611-021 تماس حاصل فرمایید. برای کسب اطلاع در خصوص صادرات و واردات کالاها در ابتدا لازم است کد تعرفه محصول مورد نظر خود را مشخص نمایید که در این زمینه لازم است به کتاب مقررات صادرات و واردات مراجعه نمایید. پس از مشخص شدن کد تعرفه محصول مورد نظر خود برای دریافت آمار صادرات و واردات لازم است به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال بر اساس کتاب مقررات صادرات و واردات، بنزین تحت کد تعرفه 27101290 طبقه بندی شده و طی 10 ماهه 1402 از این محصول هیچ صادراتی صورت نگرفته است.  
 

سلام برای تنظیم یک پروپوزال دانشگاهی نیاز به آمار سرانه تولید و مصرف و واردات قاچاق و قانونی اقلام آرایشی و رنگ مو و عطریات دارم
پاسخ:
باسلام؛ بر اساس کتاب مقررات صادرات و واردات اقلام آرایشی در فصل 33 تحت عنوان روغن های اسانسی و شبه رزین ها (رزینوئیدها)؛ محصولات عطرسازی یا پاکیزگی آماده و فرآورده های آرایشی طبقه بندی می‏ شود. با توجه به اینکه این محصولات طیف وسیعی را دربر میگیرد. پیشنهاد می شود ابتدا کد محصول مورد نظر خود را به طور دقیق مشخص نموده و برای اطلاع از میزان واردات می بایست پس از مشخص شدن کد تعرفه کالاهای مدنظر خود به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید. شایان ذکر است میزان واردات به صورت قاچاق و هم چنین میزان تولید محصولات مورد نظر شما توسط هیچ مرجعه رسمی منتشر نمی شود. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشنر با انجمن مرتبط با محصولات مورد نظر خود در تماس باشبد.  
 

سلام وقت بخیر سوالی داشتم در خصوص وضعیت صادرات گیاهان دارویی در 10 سال اخیر در محصولات زعفران ، زیره سبز ، آنخ ، گل محمدی ،باریجه ، گون و کتیرا ، آویشن و زرشک وحشی و میزان تولید این محصولات در جهان و اینکه کشور ما چه میزان از سهم تولید را دارد ممنونم
پاسخ:
باسلام، گیاهان دارویی به طور کلی تحت تعرفه چهار رقمی 1211(نباتات، اجزای نباتات، دانه و میوه، از انواعی که بیشتر در عطرسازی، داروسازی، برای مصرف حشره کشی، انگلکشی یا همانند به کار می رود؛ تازه ، سرد کرده، منجمد یا خشک کرده، حتی بریده شده، خرد شده یا پودر شده) طبقه بندی می شود. در 10 ماهه 1402 حدود 2.1 هزار تن از این کد تعرفه به ارزش 4.6 میلیون دلار به مقاصد مختلف صادر شده است. در این بازه زمانی کشور چین با سهم حدود 21.8 درصدی، ترکیه با سهم حدود 19.8 درصدی و امارات متحده با سهم حدود 15.9 درصدی از ارزش کل صادرات عمده مقاصد صادراتی این محصولات بوده اند. برای کسب اصلاع از میزان صادرات هر کدام از محصولات مورد نظر خود می توانید پس از مشخص شدن کد تعرفه کالاهای مدنظر خود به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید.
 
 

سلام و عرض ادب کد تعرفه محصولات ترمه - پته - سوزن دوزی را اعلام بفرمایین . سپاس
پاسخ:
باسلام؛ باتوجه به اینکه سوال شما مبهم بیان شده و طیف وسیعی از محصولات را دربر میگیرد. پیشنهاد می شود ابتدا محصول مورد نظر خود را به صورت دقیق انتخاب نمایید. مواد نسجی و مصنوعات از این مواد تحت قسمت یازدهم کتاب مقررات صادرات و واردات و فصول 50 تا 59 را در برمی گیرد. به عنوان مثال پارچه های کج ابریشم ترمه تحت کد تعرفه 50071010 قرار می گیرند. پس از مشخص کردن محصول مورد نظر خود و درصورت عدم ذکر کد تعرفه مجزا برای محصول مورد نظر خود می توانید برای اطلاع، از خدمات دفتر تعیین تعرفه گمرک به نشانی زیر بهره برداری نمایید:
نشانی: خیابان شهید بهشتی - روبروی خیابان پاکستان - ساختمان مرکزی گمرک ایران - طبقه ششم
تلفن : 88501439  
 

گزارش شاخصهای اقتصادی ماه رو از کجا میتونم مشاهده کنم؟
پاسخ:
با سلام؛ منابع معتبر مختلفی برای دسترسی به شاخص‌های اقتصادی وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها می توان به بانک مرکزی (http://cbi.ir/)، مرکز آمار (https://www.amar.org.ir/) و گمرک جمهوری اسلامی ایران (https://irica.ir/) اشاره کرد. همچنین سایت معاونت بررسی‌های اقتصادی در زمینه شاخص‌های مختلف گزارشاتی تهیه می‌نماید که لینک دسترسی به آنها به شرح زیر است:
https://service.tccim.ir/?addr=jzqg48
گزارش اخیر معاونت بررسی‌های اقتصادی نیز به شاخص‌های مهم اقتصادی کشور با توجه به آخرین اطلاعات منتشر شده پرداخته است که با استفاده از این لینک (https://economy.tccim.ir/fulldoc?nid=2047) می توانید به آن دسترسی داشته باشید.  
 

سلام صادرات استان ها رو میخواستم ،اکسل طی 5سال اخیر، با کدتعرفه ای
پاسخ:
با سلام؛ متاسفانه به صورت رسمی آماری از صادرات استان ها توسط گمرک منتشر نمی شود. از این رو پیشنهاد می شود برای کسب اطلاع در این زمینه با سازمان توسعه تجارت به شماره 02121919 و یا انجمن مربوط به کالای مد نظر خود تماس حاصل فرمایید .  
 

با سلام. در خصوص برخی کالاها و کد تعرفه ها نیازمند بررسی آمار واردات و تغییرات قیمتی در بازه زمانی پنج سال گذشته هستم. از چه منبع معتبر و کامل میتوانم اطلاعات کسب کنم؟
پاسخ:
با سلام؛ برای اطلاع از میزان صادرات و واردات می بایست کد تعرفه کالاهای مدنظر خود را مشخص و پس از آن به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید. برای اطلاع از میانگین قیمت کالای مورد نظر خودتان می‌توانید ارزش صادراتی یا وارداتی آن کالا را بر مقدار (وزن) واردات آن تقسیم کنید.  
 

درود. میخواستم بدنم برای صادرات زغال فشرده با کد44029000 چه مجوزهایی لازم است. تشکر
پاسخ:
با سلام؛ طبق مذاکره صورت گرفته با مشاور گمرکی اتاق تهران، صادرات زغال چوب ممنوع بوده و فقط صادرات زغالی که از میوه‌های سخت پوست مانند بادبم، بلوط، پسته و گردو به دست می‌آید آن هم تنها در صورت صادرات توسط واحد تولیدی امکان پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاور گمرکی اتاق بازرگانی تهران (جناب آقای بهشتیان) در روزهای فرد به شماره 88714472 تماس حاصل فرمایید.  
 

با سلام. در خصوص برخی کالاها و کد تعرفه ها نیازمند بررسی آمار واردات و تغییرات قیمتی در بازه زمانی پنج سال گذشته هستم. از چه منبع معتبر و کامل میتوانم اطلاعات کسب کنم؟
پاسخ:
با سلام؛ برای اطلاع از میزان صادرات و واردات می بایست کد تعرفه کالاهای مدنظر خود را مشخص و پس از آن به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید. برای اطلاع از میانگین قیمت کالای مورد نظر خودتان می‌توانید ارزش صادراتی یا وارداتی آن کالا را بر مقدار (وزن) واردات آن تقسیم کنید.  
 

باسلام اماری از صادرات محصولات چرمی کیف وکفش میخواستم و کد تعرفه در این مورد نیست
پاسخ:
با سلام؛ کفش چرم تحت کد تعرفه 64032000 (کفش با تخت بيروني از چرم طبيعي، و رويه متشکل از تسمه‌هايي که از چرم طبيعي که از روي برآمدگي پا عبور و شست پا را دور مي‌زند) و کیف چرم نیز تحت کد تعرفه 42022100 (کیف دستی باسطح خارجی ا ز چرم طبیعی,دوباره ساخته یا از چرم ورنی شده)، 42022110 (کیف دستی دست ساز با سطح خارجی از چرم طبیعی ، از چرم یا از چرم ترکیبی غیر مذکور در جای دیگر) و 42022190 (کیف دستی باسطح خارجی از چرم طبیعی دوباره ساخته یاازچرم ورنی شده) طبقه بندی می‌شود. طی 9 ماهه 1402 تنها حدود 10 کیلوگرم از کد تعرفه 64032000 به ارزش 28 دلار به عراق صادر شده است. در خصوص کیف چرمی نیز صادرات مجموع سه کد تعرفه ذکر شده طی 9 ماهه 1402 حدود 519 تن به ارزش 918 هزار دلار بوده است. با توجه به کم بودن حجم صادرات این دو محصول پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در خصوص ممنوعیت صادرات آن با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 و سازمان توسعه تجارت به شماره 02121919 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای کسب اطلاع بیشتر می توانید با کمیسیون توسعه صادرات تشکل جامعه مدیران و متخصصان صنعت کفش ایران با مشخصات زیر تماس بگیرید:
آدرس : تهران، خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی، پلاک ۱۷۴، طبقه اول.
تلفن: ۸-۸۸۸۹۱۱۹۷ (۰۲۱)
پست الکترونیک: info@assomes.ir  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام