مشاوره آمار، اطلاعات اقتصادی و تجاری

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 1232 عددسلام و درود اعتبارسنجی مشتریان خارجی به چه نحوی است؟ سپاس
پاسخ:
با سلام؛ به منظور اعتبارسنجی شرکای تجاری بالقوه خود می توانید از خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران، استفاده کنید که اطلاعت آن به شرح زیر است:
- آدرس سایت: https://egfi.ir/portal/home/
- شماره تماس: 88733370  
 

سلام وقت بخیر ، من نیاز به آمار واردات و تولیدات انواع مواد شیمیایی دارم. می خواستم بدونم آمار معتبری در این زمینه وجود داره . اگه اره کجاست و اینکه میشه خریدشون؟
پاسخ:
باسلام،محصولات صنایع شیمیایی در قسمت ششم کتاب مقررات صادرات و واردات تحت عنوان صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن قرار می گیرند و شامل فصول 28 تا 38 می شوند. با توجه به طیف وسیع این محصولات برای تعیین میزان واردات ابتدا می بایست کد تعرفه دقیق محصول مورد نظر خود را مشخص کنید. پس از یافتن کد تعرفه و اطلاع از عدم ممنوعیت واردات محصول مورد نظر خود برای دریافت آمار صادرات و واردات می‌توانید به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://service.tccim.ir/?addr=6knb9 مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید.
برای کسب اطلاع در خصوص ممنوعیت واردات ;کالاها و مقررات آنها نیز می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 و سازمان توسعه تجارت به شماره 02121919 تماس حاصل فرمایید
شایان ذکر است گمرک به عنوان مرجع رسمی انتشار آمارهای تجاری، آمار مربوط به میزان تولید داخلی محصولات را منتشر نمی کند شما می توانید برای کسب اطلاع در این زمینه با انجمن مربوط به آن محصول ارتباط برقرار کنید.  
 

سلام خسته نباشید آمار صادرات محصولات سوختی محصولات پلیمری و اوره آمونیاک به کشورهایی مثل آذربایجان هند عراق امارات چین و... به چه صورت هست
پاسخ:
با سلام؛ سوال شما به صورت کلی مطرح شده زیرا طیف وسیعی از کالاها را در بر می‌گیرد. برای اطلاع از آمار صادرات محصولات خود در ابتدا لازم است مشخص نمایید چه کالاهایی مد نظر شماست. پس از آن لازم است کد تعرفه محصول خود را تعیین نمایید. در صورتی که کد تعرفه ای برای کالای مد نظر شما تعریف نشده باشد پیشنهاد می شود برای تعیین کد تعرفه دقیق محصول مورد نظر خود با دفتر تعیین تعرفه گمرک با مشخصات زیر ارتباط برقرار نمایید:
نشانی: خیابان شهید بهشتی - روبروی خیابان پاکستان - ساختمان مرکزی گمرک ایران - طبقه ششم
تلفن : 88501439
ایمیل:hediyeemad@gmail.com
پس از یافتن کد تعرفه برای اطلاع از آمار صادرات و واردات می‌توانید به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://tccim.ir/?addr=727l40 مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید.
برای کسب اطلاع در خصوص ممنوعیت صادرات ;کالاها و مقررات آنها نیز می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 و سازمان توسعه تجارت به شماره 02121919 تماس حاصل فرمایید.  
 

درود، من بعنوان بروکر آزاد مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی نیاز دارم تا آمار دقیقی از میزان تولید، مصرف داخل،میزان صادرات و قیمت میانگبن محصولات زیر داشته باشم: مشتقات نفتی: بنزین، گازوییل، سوخت جت، نفت کوره محصولات کشاورزی: کودهای شیمیایی مثل گرانول و پریل اوره، اوره، آمونیاک، آفت کشها محصولات پلیمری: پلی اتیلن،پلی پروپیلن،پلی استایرن،PVC،ABS با تشکر
پاسخ:
با سلام؛ با توجه به اینکه میزان تولید و مصرف هر محصول توسط مراجع رسمی منتشر نمی شود، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصول موردنظر خود با اتحادیه های مرتبط هر محصول به عنوان مثال برای مشتقات نفتی با صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران به شماره 88511611-021 تماس حاصل فرمایید. برای کسب اطلاع در خصوص صادرات و واردات کالاها در ابتدا لازم است کد تعرفه محصول مورد نظر خود را مشخص نمایید که در این زمینه لازم است به کتاب مقررات صادرات و واردات مراجعه نمایید. پس از مشخص شدن کد تعرفه محصول مورد نظر خود برای دریافت آمار صادرات و واردات لازم است به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال بر اساس کتاب مقررات صادرات و واردات، بنزین تحت کد تعرفه 27101290 طبقه بندی شده و طی 10 ماهه 1402 از این محصول هیچ صادراتی صورت نگرفته است.  
 

سلام برای تنظیم یک پروپوزال دانشگاهی نیاز به آمار سرانه تولید و مصرف و واردات قاچاق و قانونی اقلام آرایشی و رنگ مو و عطریات دارم
پاسخ:
باسلام؛ بر اساس کتاب مقررات صادرات و واردات اقلام آرایشی در فصل 33 تحت عنوان روغن های اسانسی و شبه رزین ها (رزینوئیدها)؛ محصولات عطرسازی یا پاکیزگی آماده و فرآورده های آرایشی طبقه بندی می‏ شود. با توجه به اینکه این محصولات طیف وسیعی را دربر میگیرد. پیشنهاد می شود ابتدا کد محصول مورد نظر خود را به طور دقیق مشخص نموده و برای اطلاع از میزان واردات می بایست پس از مشخص شدن کد تعرفه کالاهای مدنظر خود به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید. شایان ذکر است میزان واردات به صورت قاچاق و هم چنین میزان تولید محصولات مورد نظر شما توسط هیچ مرجعه رسمی منتشر نمی شود. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشنر با انجمن مرتبط با محصولات مورد نظر خود در تماس باشبد.  
 

سلام وقت بخیر سوالی داشتم در خصوص وضعیت صادرات گیاهان دارویی در 10 سال اخیر در محصولات زعفران ، زیره سبز ، آنخ ، گل محمدی ،باریجه ، گون و کتیرا ، آویشن و زرشک وحشی و میزان تولید این محصولات در جهان و اینکه کشور ما چه میزان از سهم تولید را دارد ممنونم
پاسخ:
باسلام، گیاهان دارویی به طور کلی تحت تعرفه چهار رقمی 1211(نباتات، اجزای نباتات، دانه و میوه، از انواعی که بیشتر در عطرسازی، داروسازی، برای مصرف حشره کشی، انگلکشی یا همانند به کار می رود؛ تازه ، سرد کرده، منجمد یا خشک کرده، حتی بریده شده، خرد شده یا پودر شده) طبقه بندی می شود. در 10 ماهه 1402 حدود 2.1 هزار تن از این کد تعرفه به ارزش 4.6 میلیون دلار به مقاصد مختلف صادر شده است. در این بازه زمانی کشور چین با سهم حدود 21.8 درصدی، ترکیه با سهم حدود 19.8 درصدی و امارات متحده با سهم حدود 15.9 درصدی از ارزش کل صادرات عمده مقاصد صادراتی این محصولات بوده اند. برای کسب اصلاع از میزان صادرات هر کدام از محصولات مورد نظر خود می توانید پس از مشخص شدن کد تعرفه کالاهای مدنظر خود به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید.
 
 

سلام و عرض ادب کد تعرفه محصولات ترمه - پته - سوزن دوزی را اعلام بفرمایین . سپاس
پاسخ:
باسلام؛ باتوجه به اینکه سوال شما مبهم بیان شده و طیف وسیعی از محصولات را دربر میگیرد. پیشنهاد می شود ابتدا محصول مورد نظر خود را به صورت دقیق انتخاب نمایید. مواد نسجی و مصنوعات از این مواد تحت قسمت یازدهم کتاب مقررات صادرات و واردات و فصول 50 تا 59 را در برمی گیرد. به عنوان مثال پارچه های کج ابریشم ترمه تحت کد تعرفه 50071010 قرار می گیرند. پس از مشخص کردن محصول مورد نظر خود و درصورت عدم ذکر کد تعرفه مجزا برای محصول مورد نظر خود می توانید برای اطلاع، از خدمات دفتر تعیین تعرفه گمرک به نشانی زیر بهره برداری نمایید:
نشانی: خیابان شهید بهشتی - روبروی خیابان پاکستان - ساختمان مرکزی گمرک ایران - طبقه ششم
تلفن : 88501439  
 

گزارش شاخصهای اقتصادی ماه رو از کجا میتونم مشاهده کنم؟
پاسخ:
با سلام؛ منابع معتبر مختلفی برای دسترسی به شاخص‌های اقتصادی وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها می توان به بانک مرکزی (http://cbi.ir/)، مرکز آمار (https://www.amar.org.ir/) و گمرک جمهوری اسلامی ایران (https://irica.ir/) اشاره کرد. همچنین سایت معاونت بررسی‌های اقتصادی در زمینه شاخص‌های مختلف گزارشاتی تهیه می‌نماید که لینک دسترسی به آنها به شرح زیر است:
https://service.tccim.ir/?addr=jzqg48
گزارش اخیر معاونت بررسی‌های اقتصادی نیز به شاخص‌های مهم اقتصادی کشور با توجه به آخرین اطلاعات منتشر شده پرداخته است که با استفاده از این لینک (https://economy.tccim.ir/fulldoc?nid=2047) می توانید به آن دسترسی داشته باشید.  
 

سلام صادرات استان ها رو میخواستم ،اکسل طی 5سال اخیر، با کدتعرفه ای
پاسخ:
با سلام؛ متاسفانه به صورت رسمی آماری از صادرات استان ها توسط گمرک منتشر نمی شود. از این رو پیشنهاد می شود برای کسب اطلاع در این زمینه با سازمان توسعه تجارت به شماره 02121919 و یا انجمن مربوط به کالای مد نظر خود تماس حاصل فرمایید .  
 

با سلام. در خصوص برخی کالاها و کد تعرفه ها نیازمند بررسی آمار واردات و تغییرات قیمتی در بازه زمانی پنج سال گذشته هستم. از چه منبع معتبر و کامل میتوانم اطلاعات کسب کنم؟
پاسخ:
با سلام؛ برای اطلاع از میزان صادرات و واردات می بایست کد تعرفه کالاهای مدنظر خود را مشخص و پس از آن به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://irica.ir/index.php مراجعه نمایید و در قسمت آمار به هردو آمارهای سال جاری و سال های قبل به تفکیک واردات و صادرات و همچنین کد تعرفه و کشورهای مبدا و مقصد دسترسی داشته باشید. برای اطلاع از میانگین قیمت کالای مورد نظر خودتان می‌توانید ارزش صادراتی یا وارداتی آن کالا را بر مقدار (وزن) واردات آن تقسیم کنید.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام