مشاوره امور بانکی

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 718 عددبا درود شرکت ما در قبال واردات خود که بصورت قطعی ترخیص گردیده و ارز تخصیصی هم از سیستم بانکی خریذاری و انتقال داده شده لکن به دلیل اشتباه گمرک در ورود اطلاعات در سامانه بین بانک عامل و بانک مرکزی و گمرک موفق به رفع تعهد ارزی نگردیده . در حال حاضر قصد صادرات محصولات خود با کارت بازرگانی خود را داریم ، سوال این است که آیا موضوع عدم رفع تعهد واردات ما را در صادرات دچار مشکل میکند یا خیر ؟
پاسخ:
با سلام و احترام. قطعا باید ابتدا رفع تعهد ارزی صورت پذیرد. توصیه می کنم با راهنمایی و هماهنگی مشاور گمرکی (اقای دکتر بهشتیان) نسبت به اصلاحات لازم در سامانه گمرک اقدام نمایید. البته زمان تعهدات وارداتی را قید نکرده اید لیکن بنظر میرسد کارت بازرگانی تعلیق شده باشد. قبل از هر اقدام از طریق واحد عضویت موضوع بررسی تعلیق کارت را پیگیری نمایید.  
 

سلام یک مشتری خارجی دارم که نیازمند کالای با کیفیت ایرانی است ، برای قیمت دادن کالا به ایشان نرخ دلار رو چند محاسبه کنم ؟ آیا دلار بازار آزاد محاسبه کنم یا نیما و سنا ؟
پاسخ:
سلام و احترام. در خصوص سیاست قیمت گذاری لازم بذکر است که اساسا این موضوع بر اساس وضعیت شما و رقبا صورت می گیرد لیکن چنانچه مبنای تسویه ارزی مد نظرتان باشد باید به این موضوع اشاره کنم که با واریز وجه ارزی ؛ مبنای محاسبه تبدیل بانک ها بر اساس نرخ سنا انجام می پذیرد.  
 

سلام، شرکت صادرکننده محصولات کشاورزی به کشور روسیه هستیم.مشتری ما تسویه های مالی رو با روبل روسیه میخواد انجام بده و از ما شماره حساب بانک کارگزار در روسیه رو میخواد.لطفا راهنمایی کنین ما چطوری روبل رو ازشون بگیریم
پاسخ:
سلام و احترام. مراودات بانکی با روسیه عمدتا از طریق میر بیزینس بانک روسیه انجام می گیرد. پس از واریز وجه می توانید به داخل کشور حواله و براساس نرخ سنا معادل ریالی دریافت نمایید  
 

سلام برای صادرات قیر به افغانستان آیا برگشت ارز الزامی است؟ در صورتیکه ار رینگ صادراتی بورس کالا خرید انجام شود چطور ؟ خریدار افغان می تواند در ایران پول را به صورت ریالی به حساب ما یا بورس کالا بزند .
پاسخ:
با سلام و احترام. متاسفانه خیر . هر گونه صادرات بایستی با برگشت ارز انجام پذیرد. لازمست دقت لازم بعمل آورید و نسبت به رفع تعهدات ارزی بموقع انجام دهید.  
 

باسلام مدتی است تقاضای خریدارد داشته و موفق نشدم باتشکر
پاسخ:
با سلام و احترام.متاسفانه تخصیص و تامین ارز بدلیل کمبود ارز با تاخیر انجام می گیرد و صف انتظار ممکن هست تا 3-4 ماه طول بکشد . موضوع به کرات به بانک مرکزی انعکاس یافته است. انشاله با آزاد سازی منابع ارزی که اخیرا انجام گرفته , شاهد سرعت بخشیدن به آن باشیم  
 

با عرض سلام و احترام قصد فروش کود مایع کشاورزی به کشور عمان را داریم و خریدار عمانی تقاضا پرداخت به روش LC را دارد . آیا ساز و کاری در بانک های فعلی با کشور عمان برای پرداخت به این روش وجود دارد ؟ با سپاس
پاسخ:
با سلام و احترام. بانک های داخلی امکان کشایش اعتبار LC خارجی ندارند. می توانید از طریق شرکت های واسطه اقدام نمایید.  
 

سلام، ما توزیمنه واردات تایر فعال هستیم و برج 9 پارسال تایر ها رو وارد کردیم و با مشکلات استاندارد مواجه شد که و نتونستیم بار رو ترخیص کنیم از طرفی هم بانک برای رفع تعهد ارزی گفت که باید ترخیص و پرداخت عوارض گمرکی رو بیارید حالا که انجام شده استاندارد و داریم میریم تو مرحله ترخیث و کد ساتا رو دریافت کنیم بانک ما رئ جریمه کرده به خاطر نرسونده اصل مدارک ترخیص کالا. حالا مکشل ما اینجاست از کجا میتونیم پیگیری کنیم که این جریمه عدم رفع تعهد ارزی رو کم یا صفر کنیم چون کوتاهی از ما نبوده و فقط استاندارد گیر کرده بوده کالای ما. باتشکر
پاسخ:
سلام و احترام. این موضوع نیاز به رسیدگی دارد. اما تنها جایی که جرایم را بررسی می کند و ممکن است تخفیف قایل شود کمیته اقدام ارزی است که با بررسی مدارک و مستندات ممکن است معافیت یا تخفیف قایل شوند.  
 

با سلام و عرض ادب خدمت کارشناس محترم طبق قوانین اخیر ،مجموعه ما قصد صادرات کالایی را دارد آیا برگشت ارز به ریال ( رفع تعهد صادراتی) از طریق صرافی به نرخ آزاد امکانپذیر هست؟ با تشکر
پاسخ:
با سلام و احترام. متاسفانه برگشت ریالی قابل پذیرش نیست . برگشت ارز به سیستم ارزی الزامیست .اگر منظور تان ارایه اسکناس ارزی به صرافی می باشد مستلزم اظهار گمرکی می باشد.  
 

سلام .شرکت ثبت کردم .و باید افتتاح حساب کنم .برای شرکت سهامی خاص .لطفا بفرمایید.برای بهبودی کارم .تو چ بانکی افتتاح حساب کنم بهتر هست .ممنونم سپاااس
پاسخ:
با سلام و احترام. برای ثبت شرکت لازمست معادل 35 درصد از سرمایه ثبتی شرکت در یکی از بانکها سپرده نقدی تودیع بفرمایید. بعد از انجام مراحل ثبت این سپرده موقت را تبدیل به حساب جاری نمایید. ضمن اخذ دسته چک ؛ فعالیت های اعتباری بر اساس حساب جاری مطلوب بانک هاست. با توجه به اینکه هیچ سودی به حساب جاری تعلق نمی گیرد در عین حال می توانید سپرده کوتاه مدت نیز در همان بانک افتتاح نمایید تا به وجوه مازادتان سود تعلق بگیرد.  
 

با سلام شرکت ما یک نرم افزار به شزکت های خارجی فروخته است برای وارد کردن ارز به سامانه و فروش ان اول اینکه فقط صرافی ها و بانک میتوانن ارز حاصل از صاردات خدمات رو خریداری کنن؟؟؟ با قیمتت نیمایی؟؟
پاسخ:
با سلام و احترام. ارز حاصل از صادرات نرم افزار باید به یکی از طرق به سیستم ارزی کشور بازگردد. می توانید با وجه آن واردات انجام دهید یا به وارد کنندگان دیگر واگذار نمایید یا وجه آن از طریق سیستم بانکی و صرافی به سیستم ارزی کشور بازگردد. نرخ براساس بازار ثانویه خواهد بود. فروش ارز باید در صرافی مجاز و معتبر و با شرط رفع تعهد ارزی انجام بگیرد.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام