درباره بنیاد نیکوکاری بازرگانان:

اتاق تهران در راستای عمل به نقش مسئولیت اجتماعی خود اقدام به تاسیس بنیاد نیکوکاری  بازرگانان نموده است و در نظر دارد با همراهی  و مشارکت بنگاه‌های اقتصادی در امور خیریه و پروژه­های خیر با هدف مسئولیت پذیری اجتماعی اقدامات موثری انجام دهد. 

بنیاد نیکوکاری بازرگانان  به همت تعدادی از اعضای اتاق بازرگانی تهران و با کسب مجوزهای رسمی در سال1400  تاسیس و فعالیت خود را با تمرکز بر توسعه و ترویج مسئولیت پذیری اجتماعی اعضای اتاق بازرگانی تهران آغاز کرده است .

 

ارکان بنیاد نیکوکاری بازرگانان:

نام و نام خانوادگی : محمد حسین رضایی

سمت: عضو و رئیس هیئت مدیره

نام و نام خانوادگی : خانم مهرنوش کاوه باغبهادرانی

سمت: عضو و نایب رئیس هیئت مدیره

  نام و نام خانوادگی : رامین خسرو خاور

سمت:  عضو هیئت مدیره

نام و نام خانوادگی : مهدی معصومی اصفهانی

سمت:  عضو هیئت مدیره و خزانه دار

نام و نام خانوادگی: غلامرضا ملکی

سمت:   عضو هیئت مدیره و مدیر عامل

 

 

 

اهداف:

هدف بنیاد نیکوکاری بازرگانان تلاش در جهت هم افزایی،مشارکت و کمک به ساماندهی مجامع و تشکل های اقتصادی ، فعالان اقتصادی و اعضای اتاق در امور خیرساز در سراسر کشور در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی می­باشد .

چشم انداز :

 دستیابی به معتبرترین و قابل اعتمادترین سازمان مردم نهاد تسهیل گر در مسیر رشد ، توسعه و توانمند سازی مؤسسات خیریه براساس ظرفیت های اعضا در افق 5ساله

 

ماموریت های بنیاد نیکوکاری بازرگانان :

این موسسه خود را متعهد می داند تا با تلاش برای رسیدن به اهداف خود وفعالیت های روز افزون نیکوکارانه مهم ، اساسی و همسو با سایر موسسات و سازمانهای مردمی ، نهاد های ملی و بین المللی بتواند گامی مهم در تمام عرصه های اجتماعی، آموزشی ، بهداشتی و درمانی و اشتغال زایی بردارد و نقش موثری به شرح ذیل داشته باشد:

  • اجتماعی :حمایت از کودکان کار و خیابان ، خانواده های بی سرپرست، بدسرپرست و زنان سرپرست خانوار
  • آموزشی : حمایت ویژه از دانش آموزان و دانشجویان مستعد و نیازمند ، آموزش و پرورش استعدادهای کودکان مناطق کم برخوردار
  • بهداشتی و درمانی : تلاش برای ارتقای فرهنگ بهداشتی و رعایت استاندارد های بهداشت و درمان و حمایت از درمان خانواده های تحت پوشش سازمان­های حمایتی به ویژه کودکان
  • اشتغالزایی :کمک به توانمند سازی خانواده ها از طریق راه اندازی کارگاه های آموزشی جهت مهارت آموزی و کارآفرینی .

 در این هدف گذاری ها تلاش می گردد تا ظرفیت های نیکوکاری فعالین اقتصادی در سطح کشور و در صورت امکان به صورت بین المللی گردآوری و متمرکز شده و در جهت توانمند سازی،آسیب زدایی و حمایت از گروه های هدف به کار گرفته شود تا مخاطره و آسیب فضاهای پر از خطر و تنش اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... کاهش پیدا کرده و در نهایت منجر به افزایش سرمایه های اجتماعی و انسانی و ظرفیت توانمندی های ایران عزیزمان گردد.

 

 

 

نخستین رویداد دیجیتالی مسئولیت اجتماعی شرکتی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران با محوریت بنیاد نیکوکاری بازرگانان برگزار گردید. در این رویداد دیجیتال فعالان اقتصادی و مدیران بنگاه‌های اقتصادی  با جایگزینی کارت‌های کاغذی به کارت‌های دیجیتال شادباش نوروزی ، علاوه بر ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود در حفظ محیط‌زیست، نشان دادند که می­شود با مشارکت و  کاهش استفاده از منابع طبیعت،  از گروه‌های کم‌برخوردار نیز حمایت کرد.  

اتاق تهران نیز با استقبال از این ایده انسان­دوستانه و  با حمایت از 3 گروه از افراد کم برخوردار که از طریق مؤسسات شناخته شده به بنیاد نیکوکاری بازرگانان معرفی شدند ، پویش فوق را مورد توجه قرار داد :

  • زنان سرپرست خانوار از طریق جمعیت طلوع بی­‌نشان‌­ها
  • افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی از طریق مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد
  • کودکان کار از طریق انجمن حمایت از کودکان کار

 

در فاز اول اجرای پویش "ب تو ای دوست"  مجموعا 1500 کارت اعتباری به مبلغ 7.000.000.000 ریال تهیه و در اختیار خیریه های طلوع بی­نشان­ها، مجتمع آموزشی رعد و انجمن حمایت از کودکان کار جهت توزیع بین خانواده های نیازمند نهاده شد.